Sigurna Beba

Pravilan položaj bebe u "jajetu"

swandoo

Auto sedište za najmlađu decu, ili kako ga popularno nazivamo "jaje" za bebe, omogućiće porodici bezbedno putovanje automobilom. Sedište za novorođenče uvek treba da bude postavljeno „unazad“, odnosno okrenuto u suprotnom smeru od kretanja vozila. U ovom blogu objasnićemo vam i šta je pravilan položaj bebe u "jajetu" i kako ćete to postići.

Novorođenčad i bebe zahtevaju posebnu pažnju, zbog njihove krhke građe. U saobraćaju pogotovo treba voditi računa o malim putnicima – da li je dečije sedište pravilno instalirano; mališan ispravno smešten u njega; pojasevi zategnuti; odgovarajući nagib „jajeta“ u odnosu na starost deteta… Dobro sedište za novorođenče treba da bude opremljeno redukcionim jastučićem kako bi se sprečilo da beba potone u sedište. Neki proizvođači ih dizajniraju u saradnji sa fizijatrima, poput kompanije Avionaut, kako bi osigurali da vožnje kolima ne utiču negativno na razvoj malog deteta.

„Jaje“ treba da bude bezbedno, udobno i funkcionalno. Poželjno je i da ne bude teško, jer ova sedišta se koriste i kao nosiljke, često se unose i iznose iz vozila, pa čim je male težine to će i roditeljima biti lakše kada ga nose i sačuvaće svoju kičmu. „Jaje“ je najbezbednije za prevoženje beba. Zato se preporučuje da se prvih 15 meseci života prevozi u njemu. Bez obzira da li putujete na kratkoj ili dugoj realaciji, dete MORA biti smešteno u svom bezbedonosnom sedištu. Tako nalaže zakon, a i u slučaju potencijalne opasnosti, naglog kočenja ili sudara, biće najbolje moguće zaštićeno.

Nagib sedišta za bebe

Sedište za male bebe mora da ima optimalni položaj. Nagib koji je neophodan do detetovih punih šest meseci života je 45° +/-2°. Nažalost, brojna sedišta koja su na tržištu ne mogu da ispune taj uslov. Zato, pažljivo birajte sedište za svog malog putnika! Informišite se o karakteristikama modela koji vam se dopao, proverite da li je prošao dodatna testiranja (Plus test i ADAC), i pre kupovine ga obavezno isprobajte u svom vozilu. Kako da pravilno montirate „jaje“ pod uglom pogledajte OVDE.

Koji je pravilan položaj deteta u sedištu, odnosno bebe u „jajetu“? Glava, grudi i guza treba da su u istoj ravni. Tako će disajni putevi bili prohodni, a glava neće padati na grudi. Mlađani putnik ne može da se nagne napred u auto sedištu jer bi mu tada glava pala na grudi dok spava. Odgovarajući položaj mališana treba da bude kompromis između ležećeg i sedećeg položaja. Ovde je važan ugao nagiba auto sedišta, ali takođe moramo zapamtiti da on ne zavisi samo od modela, nego i od auta u kojem će se nalaziti. Sedišta su različito konstruisana i u određenim vozilima se drugačije naginju. Dakle, pravilno pozicioniranje deteta u sedištu u velikoj meri zavisi od toga da li je auto sedište pravilno prilagođeno ne samo detetu, već i automobilu. Mali putnik treba da sedi u položaju koji omogućava da se glava drži relativno uspravno. Respiratorni sistem tada nije opterećen. Ako detetu pada glava dok je auto sedištu, morate primeniti sve raspoložive medote da biste izbegli problem. Više o tome u našem blogu OVDE.

auto sedišta prilagođena fiziologiji dece pravilan položaj bebe u jajetu

Zategnuti pojasevi

Pojasevi dečijeg auto sedišta treba da su uvek zategnuti i da prate liniju tela. Da li se plašite da pojas ne nažulja bebu? Ili da ga ne pretegnete i na taj način povredite dete? Budite bezbrižni, pojasevi zato imaju naramenice koje štite bebu od povreda pri naglom kočenju. Samo ukoliko je dete dobro vezano možete biti sigurni da neće iskliznuti iz sedišta. Kada niste sigurni da li ste dobro uradili – probajte PINČ test, odnosno test štipanjem. I na našem Instragramu imamo objavu o tome. 

Podešavanja po uputstvima, konsultacije sa stručnim osobama

Da biste imali pravilan položaj bebe u „jajetu“ morate prvo podesiti sedište prema uputstvima. Takođe, koristite preporuke stručnjaka u ovoj oblasti. Konsultovanje sa prijateljima i rođacima ne donosi uvek dobre sugestije. Treba zatražiti pomoć od nekoga sa stručnim znanjem. Ponekad je dovoljno samo lagano nagnuti naslon sedišta ili malo drugačije postaviti bazu ili skratiti/izdužiti nogu koja podupire osnovu (potporna noga)… Stručnjaci to znaju i brzo će vam pomoći.

Inače, dok su još male, bebama položaj u auto sedištu baš prija (toliko da vole u njemu da spavaju i u kući). Zato vožnja automobilom u tom uzrastu obično ne predstavlja veliki problem. A evo i jednog korisnog saveta za roditelja kako da lakše nose „jaje“ – pogledajte OVDE

Odgovarajuća odeća

Budite oprezni kod odabira odeće za dete. Zimi mališan može da se prehladi, a leti lako da se pregreje. Odeća bi, naravno, trebalo da bude usklađena sa dobom godine i vremenskim prilikama, ali šta to zapravo znači? U hladnim mesecima najbolje je višeslojno odevanje. Obucite bebi bodi dugih rukava, „zeku“ (štramplice), čarape, zimsko odelo (skafander), rukavice, šal i kapu. Za svaki slučaj dobro će doći i ćebe. Imajte na umu da dete ne bi trebalo da nosi debelu jaknu ili skafander (kombinezon) tokom putovanja automobilom. Kabasta garderoba otežava pravilno vezivanje pojasa. Debela odeća dovodi do toga da se sila nastala tokom naglog kočenja ili sudara raspoređuje drugačije nego što je to pretpostavljao proizvođač sedišta. Ovo može negativno uticati na bezbednost mališana.

A kako obući bebu leti? U vrelim danima stvar je mnogo jednostavnija – sve što vam treba je bodi kratkih rukava. Kao mera predostrožnosti, dobra je ideja da imate pri ruci tanko ćebence ili pelenu da pokrijete dete ako je baš potrebno.

Korisna i praktična dodatna oprema

Da bi detetu bilo toplo i ugodno u vozilu najbolje je kupiti poseban omot, odnosno vreću za spavanje prilagođenu sedištu. Naša preporuka je Swandoo Footmuff – ćebence koje miluje i greje. Roditelji su mu dali najveće moguće ocene i prozvali ga savršenim zimskim dodatkom, kako u autu tako i van njega. Univerzalni dizajn omogućuje da se može koristiti na bilo kom auto sedištu i kolicima.

Preporučili bismo vam još jedan koristan proizvod za novorođenče iz Dodatne opreme brenda Swandoo. Reč je o Cuddle Wings – krila koja grle i maze. Ovo je savršen dodatak umetku za novorođenče, prevremeno rođene bebe i one veoma sitne i male. Pruža osećaj mekoće i sigurnosti u dečijem auto sedištu, osiguravajući da vaši mališan ostane u dobrom raspoloženju, bude zaštićen i bezbedan. Krila treba pričvrstiti na bočne strane umetka za novorođenče. Dodavanjem ovog proizvoda laganog sloja, povećava se bezbednost i udobnost mlađanih putnika, čineći da se osećaju – kao u zagrljaju.

pixel pro modularni umetak avionaut pravilan položaj bebe u jajetu

Naša preporuka dečijih sedišta u kojima je pravilan položaj bebe u „jajetu“

Na početku smo rekli da je bogata ponuda dečijih sedišta na tržištu, ali da mnoga od njih ne ispunjavaju osnovni uslov koji se tiče nagiba „jajeta“. Srećom u ponudi Sigurne bebe imamo kvalitetna „jaja“, koja su dobila brojna priznanja. A što je još važnije – naklonost kupaca. 

Avionaut Pixel Pro je dečije auto sedište koje su brojni zadovoljni roditelji ocenili kao – savršeno! Ovo popularno „jaje“ namenjeno je bebama dužine/visine 40-86 cm i težine do 13 kg. Mogli bismo da ga predstavimo u samo tri reči – bezbedno, udobno, funkcionalno. Odlikuje ga neverovatna lakoća, teži samo 2,5 kg, što ga čini najlakšim auto sedištem na tržištu! Istovremeno, zahvaljujući upotrebi inovativnog EPP materijala, efikasno štiti dete u slučaju moguće saobraćajne nesreće. Modularni umetak garantuje pravilan položaj bebe, a presvlake sa visokim sadržajem pamuka poboljšavaju cirkulaciju vazduha, čime se povećava udobnost putovanja.

Isti proizvođač lansirao je i Cosmo sedište, „mlađi brat“ pomenutog Pixel PRO. A koje su razlike između oba dva „jajeta“ pročitajte OVDE

I sedište brenda Swandoo – Albert, dobilo je brojne nagrade i hvale potrošača. Namenjeno je za novorođenčad i prerano rođene bebe. Albert je dvostruki pobednik prestižnog testiranja i bilo je najbolji proizvod godine u kategoriji proizvoda sa i bez i-Size baze. Rezultat ADAC testa govori sam za sebe: Albert je dobio ukupnu ocenu od 1,5 samo zbog bezbednosti kada se uzmu u obzir faktori kao što su plitki rizik od povrede u frontalnom sudaru; mali rizik od povreda u bočnom sudaru; desni put pojasa; lakoća ugradnje; stabilnost u vozilu. Jastuk za novorođenče pruža superioran položaj u ležećem položaju kada je bebama najpotrebniji, posebno tokom ranih meseci, i mora se koristiti dok vaše dete ne dostigne 60 cm ili 6 kg.

Kako se pravilno montira „jaje“ sa pojasom automobila – pogledajte OVDE na našem Instagramu.

swandoo-albert-sigurna-beba

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

POSETITE NAS U PRODAVNICI U BOKELJSKOJ 5