fbpx

Sigurna Beba

Polovna auto sedišta i koliko su bezbedna za prevoz dece

Polovna auto sedišta

Polovna auto sedišta često deluju kao dobar izbor. Ali bezbednost vašeg deteta je prioritet! Tokom vožnje automobilom svaki odgovorni roditelj potrudiće se da svom najvažnijem putniku omogući sigurnu i udodnu vožnju. Dečije auto sedište u vozilu treba mlađanom putniku upravo to i da obezbedi. Ipak, kada ga treba odabrati i kupiti, često imamo hijadu nedoumica i pitanja. A, znamo i da nisu jeftina. Mnogima se čini da bi polovna sedišta za decu možda bila bolja opcija nego nova, mnogo skuplja. Ako potražite savet od stručnjaka koji se bave bezbednošću dece u saobraćaju, skrenuće vam pažnju na nekoliko veoma bitnih stvari. Većina ih smatra da kupovinu polovnih auto sedišta treba izbeći, a mi ćemo vam objasniti i zašto.

Korišćenje auto sedišta za decu nije samo preporuka, već je to i zakonom propisano. Podsećamo, Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije (ZOBS) nalaže da je obavezno prevoziti u dečijem auto sedištu mlađanog putnika do njegove 12. godine ili dok ne dostigne visinu od 135 cm. I u zemljama u okruženju, kao i u EU važe slični propisi.

Kako bi dečije auto sedište pružilo adekvatnu zaštitu, neophodno je da budu zadovoljena tri uslova: (1) da odgovara težini, visini i uzrastu mališana, i ispunjava bezbednosni standard; (2) da je ispravno postavljeno u automobilu; (3) da je dete pravilno vezano u auto sedištu. Znači, bez obzira da li je novo ili polovno auto sedište o ovome morate voditi računa. Pravilna upotreba dečijeg sedišta smanjuje rizik od povreda u slučaju naglog kočenja ili nesreće. Malom putniku treba odabrati odgovarajuće sedište primereno njegovom uzrastu i montirati ga prema uputstvu proizvođača. Takođe, dete mora biti ispravno vezano, bez debelih jakni i kaputića. Obratite pažnju i koliko je staro auto sedište. Jer, ako je istekao vek trajanja, njegova funkcionalnost je smanjena, morate ga zameniti.

Polovna auto sedišta za decu – pristupačna cena, a koliko je bezbedno?

Da li su polovna auto sedišta bezbedna za decu? To pitanje najviše brine roditelje. I ne bez razloga. Nesumljivo da su cene pristupačnije nego novih. Ukoliko ste sedište dobili na poklon od rođaka ili prijatelja, onda je to dodatni plus i značajna ušteda kućnog budžeta. Međutim, dobro razmislite pre nego što se odlučite za ovu opciju. Stavite prst na čelo – jeste li upoznati kako je ono korišćeno? Da li je učestvovalo u sudaru? Možda nema vidljivih tragova oštećenja, ali kako da proverite je li ga ipak nagrizao zub vremena, korozija, neka hemijska dejstva? Ukoliko mu je istekao rok trajanja, određeni delovi postali su kruti i lomljivi… Radi se o bezbednosti vašeg detata, a to nema cenu!

Ekološka svest, ekonomija deljenja i kupovina polovnih stvari su, naravno, pozitivni i neophodni u današnje vreme. Ali, postoji previše neizvesnosti kada je u pitanju kupovina auto sedišta za dete na tržištu polovnih.

Svako auto sedište ima svoj rok trajanja

Na tržištu polovnih auto sedišta veoma često se mogu naći proizvodi kojima je vek trajanja prošao. Nažalost, toga obično nisu svesni ni kupci ni prodavci. Naime, svako dečije sedište ima svoj rok trajanja. On se razlikuje od proizvođača do proizvođača, a obično je to oko 10 godina. Zato je važno da znate kada je sedište proizvedeno, kupljeno i instalirano, odnosno kada je počelo da se koristi.

Recimo, renomirani švedski proizvođač dečijih sedišta Axkid preporučuje upotrebu auto sedišta ne duže od 8 godina od datuma kupovine. Kako navode, sedište se može skladištiti u prodavnici i do 2 godine pre nego što bude prodato, a to je nešto što oni uračunavaju u radni vek kao dodatni faktor sigurnosti. Upravo zato i savetuju da odbacite auto sedište nakon 8 godina.

Ako kupujete polovno auto sedište, ne znate tačno kada je prvi put prodato i koliko dugo je korišćeno. Vremenom se materijali u sedištu habaju. Posebno ako je bilo sve vreme u automobilu, po velikim vrućinama i hladnoćama. Dešava se da takva polovna sedišta puknu pri samoj montaži. Ako se i uspešno instaliraju, ko zna šta bi moglo da se desi sa njima u slučaju sudara. Ne shvatajte olako upozerenje o važnosti starosti auto sedišta i isteku roka trajanja. Sedište kome je vek trajanja prošao nije bezbedno! 

Razvoj testiranja i bezbednost

Razvoj kontinuirano napreduje i postavljaju se stroži zahtevi za nova bezbednosna sedišta za decu. Standard prema kojem su se sedišta testirala i odobravala recimo 2008. godine uveliko se razlikuju od onih 2018. Današnja sedišta se proizvode prema veoma strogim zahtevima i izuzetno su visokog kvaliteta. Tako na primer, dečije sedište proizvedeno u ovom trenutku je, za razliku od polovnih sedišta, podvrgnuto testiranju slično onom na koji se izlaže novoproizvedeni automobil. Kupujući potpuno novo auto sedište od prodavca, možete biti sigurni, jer znate da ono ispunjava stroge zahteve koji su trenutno na snazi.

ECE R44 ECE R129

Kompaktnost i validnost

Polovna dečija auto sedišta, baš kao i nova, moraju imati sve originalne delove. Takođe, moraju posedovati i validan atest (narandžasta nalepnica obično na poleđini sedišta). Podrazumeva se da dečije sedište odgovara ne samo vašem detetu nego i vašem automobilu. Morate da znate i na kom mestu smete da ga postavite u svom vozilu.

Nažalost, često se dešava kada kupite polovno auto sedište ili ga pozajmite/dobijete od prijatelja ili rođaka da nešto fali. Obratite pažnju nedostaje li neki određeni deo poput naramenica, umetak za bebu, jastuče na kopči… Zatim, pojasevi ne smeju biti oštećeni (iskrzani ili izlizani). Kopča pojasa mora da radi. Takođe i presvlaka treba da bude u dobrom stanju – da nije nigde pokidana niti oštećena. Metalni delovi da nisu oštećeni (savijeni, napukli ili zarđali). Bitno je i da nema oštećenja na plastičnim delovima. Kod dečijih sedišta sa ISOFIX sistemom obratite pažnju na ISOFIX šine i Top Tether da li su u redu, ne sme da bude nikakvih napuknuća ni oštećenja. 

Da li znate istoriju polovnog dečijeg auto sedišta?

Dečije auto sedište koje je učestvovalo u sudaru može biti veoma opasno i nije više bezbedno za malog putnika. Čak i ako se nesreća desila pri maloj brzini i bez mališana u njemu u tom momentu. Iako sedište nema oštećenja i nedostatke vidljive golim okom, ona mogu biti skrivena. Naime, u takvim situacijama obično se stvaraju mikropukotine, koje utiču da takvo sedište može pući pod pritiskom pri nekom narednom naglom kočenju ili sudaru ili čak i sledećoj montaži, te naškoditi i povrediti dete, kao i ostale putnike. Znači, sedište koje je bilo u udesu više nije za upotrebu i treba ga zameniti.   

A koliko ste zaista upoznati sa istorijom polovnog sedišta koje nameravate da nabavite za svoje dete? Retko kada poznajete prodavca i ne znate da li je imao saobraćajnu nezgodu sa tim sedištem u vozilu. Samim tim nemate ni garanciju da se to nije desilo.  A to svakako utiče na smanjenje nivoa bezbednosti. S druge strane, kada kupujete potpuno novo sedište, od respektabilnog proizvođača dobijate garanciju, a u slučaju nezgode, ono je često pokriveno vašim osiguranjem, što nije slučaj kod kupovine polovnih.

Rezervni delovi

Kao i kod svega ostalog, evolucija dečijih sedišta i bezbednosti stalno napreduje. Pojedini stariji modeli nestaju sa tržišta i prestaju da se proizvode. Samim tim ako kupite takvo polovno sedište,  znači da ako se nešto pokvari teško ćete nabaviti rezervne delove. Ako ne dobijete uz njega uputstvo za upotrebu ili ga kojim slučajem izgubite,  problem može nastati i da ga pravilno instalirate.

Bezbednost mora biti na prvom mestu – u svakom pogledu! Kupovinom novog auto sedišta i izbegavanjem polovnih, ne morate da brinete ni o jednom od pomenutih problema. Svesni smo da cene dečijih sedišta nisu male, da postoje brojni izdaci za mališane, ali možda vam pri donošenju konačne odluke o kupovini dečijeg sedišta pomogne računica izneta u zanimljivom tekstu OVDE.

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.