Povrede nastale u saobraćajnim nezgodama čine jedan od pet najčešćih uzročnika smrtnog stradanja dece u svetu danas. Na svaka četiri minuta na putevima širom sveta jedno dete izgubi život. Neuporedivo veći broj njih zadobije povrede, često i takve koje ih trajno onesposobe. Brojne analize o saobraćaju sprovode se godinama. Imaju zadatak da usmere atkivnosti svih subjekata ka unapređenju bezbednosti. Nažalost, statistika pokazuje da su deca posebno ugrožena i predstavljaju jednu od najranjivijih kategorija učesnika u saobraćaju. Bezbednost dece u saobraćaju mora se unaprediti.
Tokom 11 meseci 2024. saobraćajna policija u našoj zemlji otkrila je više od 4.600 prekršaja vezanih za nepropisan prevoz dece. Broj stradalih u saobraćajnim nezgodama na putevima u Srbiji od početka ove godine prešao je 400. A, među njima je 11 dece koja su bila putnici. Poražavaju podaci!
Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije (ABS) sprovodi kampanju o bezbednosti dece u saobraćaju. A, cilj je da broj stradalih bude nula! To je saopšteno na šestoj Nacionalnoj konferenciji o bezbednosti dece kao putnika, održanoj u Novom Sadu 19. novembra 2024. godine, pod sloganom “Zagrljaj koji život znači”. Kako je moguće unaprediti bezbednost dece u saobraćaju? ABS će, kako je rečeno, u narednom periodu nastaviti aktivnosti usmerene na podizanje svesti o bezbednom prevozu dece. Takođe, i distribuciju besplatnih auto-sedišta.
Deca u saobraćaju najčešće stradaju u svojstvu putnika, a njihova bezbednost zavisi isključivo od odraslih. Zbog toga je važno apelovati na odrasle da više vode računa o bezbednosti mlađanih putnika u vožnji, korišćenjem sigurnosnih pojaseva i sedišta namenjenih deci, rečeno je na konferenciji.
Organizatorka Marijana Jovanović, istakla je da je Novi Sad lider po aktivnostima za unapređenje bezbednosti dece kao putnika. Istakla je da je postizanje Vizije Nula najvažniji cilj svih okupljenih i da bi volela da konferencija bude platforma na kojoj će čitav sistem bezbednosti odgovoriti na pitanja: “Šta to možemo da uradimo bolje? Šta treba da promenimo? Gde smo grešili?”
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima trebalo bi da bude završen do kraja januara 2025. godine. Kako je rekao Branko Stamatović, v.d. direktora ABS Srbije (na prvoj fotografiji, Foto: ABS), cilj novog Zakona i Nacionalne strategije bezbednosti u saobraćaju je da do 2030. nema poginule dece u saobraćaju. Takođe, i da naša država bude među 10 najbezbednijih zemalja u saobraćaju u Evropi.
– Ovo što smo počeli da radimo pre šest godina, i što sada temeljimo – da uvodimo sabraćajno obrazovanje i vaspitanje, da sistemski radimo sa decom – tek kada ta deca dođu u trenutak da polažu vozački ispit, i kada njihovi stavovi o korišćenju bezbedonosnog pojasa i o drugim navikama u saobraćaju budu pozitivni, tada ćemo imati prave i najbolje rezultate u bezbednosti saobraćaja – izjavio je Stamatović.
– Jako je važno da u ovom trenutku budemo istrajni, da nastavimo ovo što smo započeli. U prethodnim godinama sproveli smo veliki broj aktivnosti. Na temu bezbednog prevoženja dece smo uradili najviše. Preko 15.000 dečijih auto sedišta se besplatno podeli roditeljima svake godine. I svaku tu podelu prate edukacije. Pokušavamo da dođemo do svakog roditelja, jer je svaki taj roditelj za nas jako bitan. Tema ove konferencije “Zagrljaj koji život znači” jeste upravo zagrljaj dečijeg auto-sedišta – naglasio je Stamatović.
On je kazao da je ABS u ovom periodu godine posebno orijentisana prema mladima:
– Mladi, od 15 do 30 godina, jedna su od najugroženijih kategorija u saobraćaju. Ove godine nažalost njih 100 je poginulo, to nas sve zabrinjava. ABS je zajedno sa MUP-om pokrenula niz događaja u ovom periodu godine koji su orijentisani ka mladima.
Dodao je i da je nacionalna strategija o saobraćaju takođe mlade prepoznala kao posebnu kategoriju, pa je i šesta Nacionalna konferencija održala upravo u okviru te strategije.
Prisutnima su se obratili i Zlatko Belencan, zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije, i Mladen Petrović, direktor ABS Republike Srpske. Oni su se saglasili da se radi o pitanju od nacionalnog značaja, i da je neophodno raditi na podizanju svesti učesnika u saobraćaju kada su u pitanju bezbedonosni propisi.
U nastavku konferencije održani su paneli koji su se bavili praktičnim pitanjima korišćenja sistema zaštite dece u vozilima, opštim stanjem bezbednosti, kao i aktivnostima koje se sprovode u pravcu zaštite dece u saobraćaju. Među govornicima bila je i Tamara Mihajlović iz “Sigurne bebe”.
Nagradu “Najsigurniji zagrljaj” koja se dodeljuje institucijama ili pojedincima koji su najviše doprineli unapređenju bezbednosti dece kao putnika u protekloj godini, dobio je Savet za bezbednost grada Vranje.
Da bi deca bila sigurnija u saobraćaju, svi moramo dati svoj doprinos. Jer, samo zajedno možemo stvoriti bezbedno okruženje na putevima!