fbpx

Sigurna Beba

Patofne za bebe i decu – korisne informacije pri kupovini

patofne

Obuću za dete treba pažljivo izabrati. I to važi za bilo koju - cipelice, patofne, sandale, platnene patike… Brojni modeli nas privuku svojim neodoljivim izgledom, međutim nije svaki dobar za vaše čedo, jer jedan ne prianja kako bi trebalo, drugi se kliza, nekima đon nije dovoljno fleksibilan...

Patofne su obuća u kojoj dete provodi mnogo vremena, kako kod kuće tako i u vrtiću. Baš zato je važno da budu udobne, prilagođene zdravom i pravilnom razvoju dečijih stopala tokom raznih aktivnosti u zatvorenom prostoru. Iz našeg iskustva – klinci ih najviše vole i najčešće žele da budu baš u njima.

Podsećamo da stručnjaci ne savetuju da se bebama prerano obuvaju cipele, takođe ni patofne. Prerano znači pre nego što dete krene samostalno da hoda. Sve dok beba vežba prve korake po kući i u tome joj treba vaša pomoć i podrška, najbolje bi bilo da to čini boso ili u neklizajućim čarapicama. Na taj način će se omogućiti prirodni razvoj stopala i beba će sticati osećaj za korake i ravnotežu.

Patofne su odlično rešenje za vrtiće, ali i sve prostore u kojima bi nežni dečji tabani bili izloženi hladnim površinama poput pločica ili mermera. Kada kupujete patofne evo na šta biste trebalo da obratite pažnju.

Odgovarajuća veličina

Kao i bilo koja obuća, i patofne moraju da budu udobne, stabilne i odgovarajuće veličine. Nikako ne smeju biti tesne, a ni prevelike. Jer, ako su patofne (kao i svaka druga obuća) male, dete neće želeti da ih nosi ili ćete uočiti crvenilo na koži stopala nakon izuvanja. Tesna obuća može da dovede i do poremećaja cirkulacije, pojave žuljeva ili urastanja noktiju. Takođe ne treba da budu ni prevelika, jer će to biti uzrok nestabilnosti pri hodu. U takvoj obući stopalo se nepravilno opterećuje, dete krivo gazi i to može da dovede do deformiteta.

Veličinu možete da odredite pomoću šablona koje neki proizvođači dečije obuće prave, ili da ga sami kod kuće napravite od kartona. Postavite dečija stopala na karton i olovkom obeležite njihov oblik. Tako ćete pored dužine imati i širinu stopala što će vam olakšati kupovinu odgovarajućeg broja.

Proveravajte i kasnije, brzo rastu

O veličini obuće morate voditi računa pri kupovini, ali i kasnije. Najbolje bi bilo da na svakih mesec dana proveravajte veličinu bebinih stopala, pošto brzo rastu. Obično između jedne i dve godine će rasti otprilike za po jedan broj svaka tri ili četiri meseca.

Imajte na umu da se dužine gazišta pomalo razlikuju od proizvođača do proizvođača i od modela obuće. Ako je moguće, najbolje je da beba proba patofne. Kada je obuje obavezno proverite da u predelu prstiju ima 1 cm slobodnog prostora kada je dužina u pitanju.

Prirodni materijali

Patofne treba da bude od prirodnog materijala, kako spolja tako i iznutra da bi stopalo moglo da diše, odnosno da ne dođe do pojačanog znojenja. Ovo je naročito važno kod male dece koja još nemaju uspostavljenu termoregulaciju. Idealno je da unutrašnji i spoljašnji deo patofne bude kombinacija platna i prirodne kože. Šivena obuća je trajnija u odnosu na lepljenu, a i manji je rizik od pojave alergije na sintetički lepak. Prozračnost materijala dopušta cirkulaciju vazduha, što doprinosi udobnosti. 

Znači, patofne od prirodnog materijala sa tankim i savitljivim đonom će omogućiti dečijem stopalu da se lako prilagođava neravnoj podlozi i ujedno će jačati mišiće nogu i učvršćivati zglobove.

Anatomski oblik

Anatomski oblik patofni prati linije stopala, dok ojačana peta pruža dodatnu stabilnost. Ojačana kapna (kožna kapica na prednjem delu) štiti prstiće i održava trajnost patofni, odnosno pruža otpornost na habanje. Neklizajući lagani gumeni đon je važan za fleksibilnost i siguran korak u toku igre. Anatomski uložak svakako pruža veću udobnost.

Lako obuvanje

Naš savet je da odaberete patofne koje se lako obuvaju, a tome će doprineti ako se široko otvaraju. Čičak traka za zatvaranje će takođe omogućiti deci da ih lakše obuju. Baš kao i oznake za levu i desnu nogu, koje mogu biti od pomoći. Sve ovo uticaće i na samostalnost deteta, odnosno na razvoj autonomije. Mališani su znatiželjni i brzo uče, pa će tako i sami naučiti da se obuvaju, a sa pomenutim detaljima to će im biti mnogo lakše. 

 Napomena: Papuče nisu dobre za decu jer njihovi mišići i ligamenti stopala nisu dovoljno jaki da ih podižu pri hodu, pa mališani počnu da zabacuju noge u stranu i tako pokvare hod.

D.D.Step Barefoot obuća za decu imitira bosonogo hodanje

Najbolja obuća za pravilan razvoj dečjeg stopala su “bose noge”, tvrde stručnjaci. Oni savetuju da treba podsticati dete da što češće hoda bosonogo po prirodnim podlogama (trava, šljunak, zemlja…). Ističu da je to najbolje i za bebe, jer tako mogu naučiti da prepoznaju taktilne senzacije. Nervi koji se nalaze na tabanima pomažu im da odrede kako da rasporede težinu tela da bi zadržali ravnotežu. To ipak nije moguće u većem delu godine u našem podneblju, ali tu je barefoot obuća. Široka je i fleksibilna, pa omogućava dečjim stopalima da rastu i jačaju nesputano, dok ih pritom štiti od hladnoće i opasnih površina. Za nju kažu da imitira bosonogo hodanje. Zašto su Barefoot najbolje cipele za prohodavanje pročitajte na linku. 

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

POSETITE NAS U PRODAVNICI U BOKELJSKOJ 5